Zimní spánek medvědů

4. srpna 2018 v 9:26 | Michaela |  Zoologie

Hned ze začátku si je potřeba rozlišit zimní spánek a tzv. hibernaci. Jedná se o velmi podobné až téměř totožné fyziologické procesy, ale odlišnost v nich přeci jenom existuje. U medvědů dochází v zimním období k zimnímu spánku, při kterém se výrazně zpomaluje metabolismus a všechny výměnné procesy, což napomáhá k zachování energie. Na druhé straně je hibernace, která nastává převážně u syslů nebo jiných hlodavců a zastavuje celý metabolismus (1). Například černí medvědi jsou v zimním spánku 5-7 měsíců v roce a během tohoto období nejedí, nepijí a ani nemočí (2).


Timothy Laske a jeho skupina provedli studii, ve které celý jeden rok sledovali divoké medvědy v Minnesotě, aby lépe pochopili medvědí fyziologii. Jejich studie byla publikována v roce 2011. Při pozorování zjistili, že v létě jsou medvědi aktivní až 18 hodin denně a jejich srdeční frekvence může dosahovat více než 200 úderů za minutu (srdce může bít až 250x při napadení lovci). Naopak v zimním spánku se srdeční frekvence pohybuje v průměru asi 20 úderů za minutu, přičemž je velmi nepravidelná a byly zaznamenány i pauzy srdečního tepu (více než 14 sekund). Bylo ovlivněno i jejich dýchání, které se omezilo na pouhé dva dechy za minutu. Dále odhalili, že i přes hluboký spánek jsou medvědi ostražití a připravení na nebezpečí. I když se snažil být tým co nejtišší, při vstupu do zimního doupěte se medvědům zvýšila srdeční frekvence, která zůstala zvednuta po několik dní. Frekvence se zvyšuje i při porodu, který zvládají během spánku bez problémů (3).

Další studii z roku 2011 provedl Øivind Tøien a jeho tým, kteří se zaměřili i na tělesnou teplotu černých medvědů. Zjistili, že jejich teplota během zimního spánku kolísá od 30 °C do 36 °C (2).


A jak je možné, že medvědům neřídnou kosti během spánku? Je známo, že u člověka začínají řídnout velmi rychle, pokud není kostra zatěžována svalovou prací. U medvědů však dochází k řídnutí kostí jen minimálně, protože jejich krev obsahuje bílkovinný faktor, který vrací uvolněné vápníkové ionty zpět do kostní tkáně. U spících medvědů baribalů došlo ke zkoumání hormonů a enzymů udržující kosti. Ukázalo se, že baribalové vykazují sníženou rychlost přestavby kostí, která u lidí probíhá téměř neustále. Díky tomu mohou jejich kosti bez problémů přečkat zimní spánek (4,5).
  1. https://ifenomen.cz/priroda/medvedm-zimni-spanek
  2. http://science.sciencemag.org/content/331/6019/906
  3. http://ottawacitizen.com/news/local-news/science-of-winter-bears-sleep-through-winter-but-not-as-deeply-as-youd-think
  4. http://www.stoplusjednicka.cz/jak-delaji-medvedi-si-behem-zimniho-spanku-peclive-chrani-kosti
  5. http://www.stoplusjednicka.cz/geniove-zimniho-spanku-proc-nemaji-medvedi-prolezeniny-neochabuji-jim-svaly

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama