Nejjedovatější rostlina na světě

15. srpna 2018 v 11:42 | Michaela |  Rekordy
Určitě se každý z nás bojí, že se setká s nějakým jedem. Ať je to jed živočicha, houby či rostliny. V tomto článku se podíváme na nejjedovatější rostlinu na Zemi, u které by se to možná nečekalo.

V seznamu nejjedovatějších rostlin zaujímá první místo Skočec obecný (Ricinus communis), se kterým se můžeme setkat i na zahradě. Skočec je známý především pro ricinový olej a jeho pěstování v zahradách jako okrasná rostlina. Jedná se o malý keř dosahující délky 8 metrů v tropických oblastech, jeho domovinou je Afrika a Indie. V České republice je o něco nižší.Bylo zjištěno, že rostlina vykazuje antimikrobiální aktivitu a byla používána k léčbě několika onemocnění. Její listový, kořenový a semenný olej se používá při zánětlivé léčbě, jaterním onemocnění a hypoglykemii. V Tunisku se rostlina používá jako antikoncepce. Uplatnění našla i v africké medicíně při léčbě nádorů a bradavic. Můžeme tedy říci, že byla prokázána protizánětlivá, antioxidační, antimikrobiální a cytotoxická aktivita rostliny. Nicméně je zařazena mezi nejjedovatější rostliny pro lidi. Proč? Kvůli přítomnosti ricinu v semenech.


Ricin je glykoprotein, který je složený z enzymatického řetězce A a řetězce B lektinu. Lektin váže epiteliální buňky, mění absorpci a způsobuje mukózní nekrózu. Tudíž prochází přes buněčné membrány, inhibuje produkci některých základních bílkovin, a to nakonec způsobí, že buňky odumřou. Bylo zjištěno, že ricin je extrémně toxický. Uvádí se, že je 6 000krát a 12 000krát více jedovatý než jed chřestýšů. Pokud se semena pozřou, pravděpodobně dojde k úmrtí. Gizmodo tvrdí, že smrtelné množství je 4 - 8 semen (500 μg). Nejprve nastane pálení v ústech a krku doprovázené s extrémní bolestí břicha. Za 36 hodin budete mít těžký krvavý průjem a mohou se také objevit problémy s nervovou soustavou. Jelikož neexistuje žádná ricinová vakcína ani antidotum, je potřeba se expozici ricinu vyhnout. Jinak smrt nastane během tří až pěti dnů.
Ricin je toxický i pouhým vdechováním. Kvůli jeho vysoké toxicitě se dříve používal jako smrtící zbraň v boji.Dalším toxinem v rostlině je i ricinin, což je alkaloid, o kterém se předpokládá, že způsobuje neurologické příznaky. Třetím toxinem je lektin, aglutinin. Jeho toxikologický účinek nebyl dosud definován, ale pravděpodobně přispívá k alergické reakci a je imunogenní.

V současné době vědci studují sloučeniny v semenech, aby zjistili, zda nemohou pomoci při výzkumu rakoviny a AIDS. Koneckonců, starobylí Egypťané, Římané a Řekové také používali Skočec obecný i pro léčebné účely.

A proč se vůbec tato děsivá rostlina používá po celém světě? Má mnoho využití a může se detoxikovat. Tepelným zpracováním eliminujeme její nebezpečné vlastnosti.

A pokud vás zajímají další jedovaté rostliny, můžete se podívat na krátké video s anglickými popisy.

ZDROJE:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Aileen Aileen | E-mail | Web | 19. srpna 2018 v 0:59 | Reagovat

Fakt děsivé co to dokáže. Moc zajímavý článek, děkuji!

2 toulavysvet toulavysvet | Web | 20. srpna 2018 v 11:33 | Reagovat

Jsem ráda, že tě článek zaujal :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama