Hvězdice a fakta

31. srpna 2018 v 11:39 | Michaela |  Zoologie
V tomto článku se podíváme na fakta o hvězdicích (mořské hvězdy), které mohou mít různou barvu, tvar i velikost. Všechny hvězdice připomínají hvězdy a většinou mají 5 ramen. Některé hvězdice jsou však odlišné a počet ramen může být až 40. Patří do skupiny ostnokožců, mají regenerační schopnosti (ztracené končetiny jim opět dorostou) a díky neobvyklým žaludkům mohou sníst velkou kořist. 1. Nejsou ryby: Nemají žábry ani ploutve. Jejich pohyb je plazovitý pomocí trubičkovitých končetin.
 2. Kmen Echinodermata (Ostnokožci): Do kmene se také řadí ježovky, mořské okurky (sumýši) a lilijice. Tento kmen obsahuje více než 6 000 druhů. Většina ostnokožců vykazuje radiální symetrii, přičemž hvězdice mají nejčastěji pětibodovou. Mají zřejmou pouze horní a spodní stranu, nikoliv levou a pravou. Ostnokožci mají obvykle ostny, které jsou u hvězdic méně výrazné než třeba u mořských ježků.
 3. Mnoho druhů hvězd: Existuje asi 2 000 druhů mořských hvězd. Některé žijí blíže k pobřeží, jiné naopak hluboko v oceánu. Lze je nalézt v tropických, ale i v chladných až polárních oblastech.
 4. Počet ramen je různý: Nejčastěji se setkáváme s hvězdicemi, které mají 5 ramen. Ale existují i druhy s více rameny. Například sluneční hvězda jich může mít až 40.
 5. Schopnost regenerace:Pokud hvězdice ztratí rameno, doroste jí nové (asi jeden rok). Hvězdice dokáže regenerovat zcela novou hvězdu i z jednoho ramene a z centrálního disku.
 6. Obrana pomocí ostnů: Hvězdice mají na své horní straně pevné pokrytí, které se skládá z uhličitanu vápenatého s drobnými trny.
 7. Nemají krev: Jejich oběhový systém je složen převážně z mořské vody.
 8. Pohyb pomocí trubičkovitých končetin: Hvězdice mají několik trubičkovitých nožiček, které se nacházejí na spodní straně a jsou naplněny mořskou vodou. Jejich pohyb může být rychlejší, než byste čekali. Pomocí těchto nožiček také drží svoji kořist, včetně mušlí a slávek.
 9. Velká potrava:Hvězdice se živí mlži, jako jsou mušle a škeble. Dále mají na jídelníčku ryby a hlemýždě. Na spodní straně tělního terče se nacházejí ústa a vakovitý vychlípitelný žaludek, což umožňuje mimotělní trávení. Žaludek se dostává ven skrze ústa a s kořistí se vrací zpět do těla. Proto mohou jíst větší kořist, která by jinak do jejich malých úst nemohla zapadnout.
 10. Mají oči:Hvězdice mají oko na konci každého ramene. Což znamená, že hvězdice s 5 rameny má 5 očí. Zatímco se 40 rameny bude mít 40 očí. Každé oko je velmi jednoduché a vypadá jako červená skvrna. Nevidí mnoho detailů, ale dokážou rozeznat světlo a tmu.
 11. Dva způsoby reprodukce:Pohlaví u hvězdic nejspíš nepoznáme, protože vypadají stejně. Mohou se rozmnožovat na dva způsoby. Pokud se rozmnožují sexuálně, tak se do vody uvolňují spermie a vejce (nazývané gamety). Spermie oplodní gamety, vzniknou plovoucí larvy, které se usadí na mořském dně a rostou do dospělých mořských hvězd. Jejich rozmnožování může ale být i prostřednictvím regenerace při ztrátě ramene.
Zdroj: https://www.thoughtco.com/facts-about-sea-stars-2291865
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mánička Mánička | E-mail | Web | 8. října 2018 v 14:46 | Reagovat

Velmi dobře

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama